8 jednoduchých pravidiel ako si správne vybrať štúdiové monitory

Jedným zo zásadných krokov pri zariaďovaní štúdia a profesionálnej tvorbe hudby je nákup dvojice štúdiových monitorov.

Samotná téma štúdiových monitorov je bohužiaľ vcelku dosť zložitá a komplexná ba dalo by sa na ňu napísať doslova desiatky článkov. Táto príručka je len základným návodom, ako si vybrať prvé štúdiové monitory: na dosiahnutie dokonalého nastavenia zvuku je nevyhnutné, aby do tohto procesu vstúpili zvukoví profesionáli, a takisto dostatok peňazí, ktoré možno minúť ako na samotné štúdiové monitory tak aj na kvalitbné akustické ošetrenie miestnosti.

  1. NEAR FIELD? MID FIELD? FAR FIELD? Odpoveď je jednoduchá – NEAR FIELD. Monitory so stredným alebo ďalekým vyžarovaním sú extrémne drahé. No aj v prípade, že si ich finančne môžte dovoliť, je ich ťažké použiť pri základnom setupe v domácom štúdiu. Navyše, ak sa niekedy budete musieť zaoberať monitormi takejto kvality, s najväčšiou pravdepodobnosťou si ich správne nastavenie bude vyžadovať prácu odborníka.
  2. VEĽKOSŤ MIESTNOSTI Pre dobrú kvalitu zvuku bude rozhodujúca aj veľkosť vašej miestnosti: čím väčší je monitor, tým väčšia by mala byť miestnosť (a naopak), inak nebudú správne fungovať. Ak je veľkosť miestnosti väčšia ako 4 x 4 x 2,5 m, budete si môcť dovoliť 8” monitory. Miestnosť s rozmermi 5x5x3 m je ideálna pre túto veľkosť štúdiových monitorov. Ak nemáte to šťastie a vaša miestnoť je menšia, mali by ste si kúpiť 5“ monitory. Na druhej strane pokia je vaša miestnosť oveľa väčšia ako 4x4x2,5 m, je takmer isté, že sa nevyhnete problémom s nežiaducím reverbom.
  3. 5″ vs 8″? Večná otázka … 5” monitory sú najpohodlnejšie, ale nedovolia vám naplno pracovať s nízkymi frekvenciami. Sú určené ideálne na použitie spolu so subwooferom. Nadruhej strane 8 palcové sú síce drahšie, ale poskytnú vám dostatočnú frekvečnú odozvu pre prácu aj na nízkych frekvenciách. Takisto jajú tiež lepší pomer kvalita / cena. Pokiaľ uvažujete uvažujete o serióznej práci so zvukom a hudbou na profesionálnej úrovni, odporúčame vám kúpiť si 8-palcové aktívne monitory. 5″ monitory + subwoofer vás jednak vyjdu drahšie ako 8 -palcové monitory, a tiež ich bude ťažšie správne nastaviť.
  4. VIACERO RÔZNYCH MONITOROV? Je to zbytočné. Ak vlastníte dobré monitory, stačí si odfiltrovať vstupný signál pomocou ekvalizéra: dosiahnete rovnakú frekvenčnú odozvu, ako akýkoľvek reproduktor. Jeden pár skvelých štúdiových monitorov je tou najlepšou voľbou. Čo však odporúčame v dnešnej dobe mobility vypočujte si ako váš hudobný výsledok znie na smartfóne a na slúchadlách.
  5. AKÁ ZNAČKA? To nie je také dôležité. Samotná značka vám neposkytne veľa informácií o kvalite vašich monitorov. Existujú monitory od neznámych značiek, ktoré znejú mimoriadne dobre, a naopak aj modely populárnych značiek, ktoré znejú jednoducho „nemastno-neslano“. Pokiaľ je reč o spoľahlivosti: takmer všetky súčasné vyrábané monitory sú, ak sú správne ovládané, mimoriadne spoľahlivé. Skutočná metóda na pochopenie toho, čo je najlepší monitor, je popísaná v nasledujúcom kroku.
  6. FREKVENČNÁ ODOZVA To je ten skutočný parameter monitora, ktorý indikuje jeho kvalitu zvuku. Čím je plochšia, tým lepšie a vernejšie bude váš monitor reprodukovať zvuky, ktoré doň prenášate. Voľba je v tomto prípade pomerne jednoduchá: porovnajte rôzne frekvenčné odozvy monitorov, ktoré si prezeráte, a vyberte si ich pomocou najplochšej krivky. Ak máte to šťastie, že si ho viete aj naživo vypočuť, je to najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob overenia kvality monitora. Ak však tieto informácie nie sú k dispozícii, v nasledujúcich dvoch krokoch vám navrhneme ďalšie metódy testovania vašich nových monitorov.
  7. HUDOBNÝ TEST Ak skutočne chcete dostať monitory pod tlak, najlepším spôsobom je reprodukovať metalovú alebo orchestrálnu hudbu. Tieto hudobné štýly majú veľké dynamické a zmeny, pohybujú sa od ticha po obrovské objemy a ich zvuky sú extrémne pestré. Naopak na testovanie štúdiových monitorov sa neodporúča používať hudobné skladby, ako sú Blues, Jazz alebo dokonca sólové nástroje. Nikdy nebudú vyvíjať dostatočný tlak na kapacitu vašich nových monitorov. Navyše vzhľadom na ich menšiu rôznorodosť zvukov, prinútia váš systém znieť lepšie, ako by v skutočnosti bol.
  8. SPEKTROMETRICKÁ ANALÝZA Najlepším spôsobom, ako si viete sami otestovať kvalitu štúdiového monitora, je spektrometrická analýza. Hudba, bez ohľadu na na to aké tóny obsahuje, je vždy iná. Preto by ste mali vyskúšať čo najviac rôznej hudby. Pre úplne pressný test kvality monitora mu namiesto hudby pošlite signál s každou možnou frekvenciou (biely/ružový šum) a analyzujte výsledný zvuk pomocou mikrofónu s vysokou presnosťou (tzv. merací mikrofón). Technickým jazykom: spektrometrická analýza. Výsledkom tejto analýzy bude frekvenčná odozva monitora, o ktorej sme si už písali v bode (5).

Original text

Main Menu